077-804-9199
נגישות
  • ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A
צור קשר:
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 077-8049199
בדיקות קטרקט ולחץ תוך עיני
נעשות באופטיקה ע"י טל אריה
שירותי החנות

בדיקות ראיה לצורך התאמת משקפיים

כיצד מתבצעת בדיקת ראיה? מה זה צילינדר? ולמה חשוב להיבדק אצל אופטומטריסט מוסמך ובעל ניסיון? תשובות לשאלות אלו ואחרות תמצאו בהמשך המאמר.

אצל אופטומטריסט מומחה, בדיקת ראייה מחולקת למספר שלבים. בשלב הראשון יבקשו מכם להסיר את המשקפיים כדי לבדוק את המספר הקיים בשני הצדדים. אם אינכם מרכיבים משקפיים הבדיקה תתחיל מהשלב הבא.

כך מתבצעות בדיקות ראיה לצורך התאמת משקפיים

בדיקות ראיה לצורך התאמת משקפייםראשית, תשבו על כיסא הבדיקה, תתבקשו להניח את הסנטר במכשיר אוטומטי (אוטורפרקטומטר), ולהצמיד את המצח. מכשיר זה בודק את המספר בכל עין ומנפיק פלט מודפס לאופטומטריסט, עליו הוא מתבסס כדי להתחיל את הבדיקה.
ישנה אלטרנטיבה למכשיר האוטומטי המשמשת בעיקר אופטומטריסטים מומחים בעלי וותק, שאינם מוותרים על בדיקה מקיפה. מדובר במכשיר קטן יותר בשם רטינוסקופ, שמלבד מידע אודות חדות הראייה בשתי העיניים, יכול ללמד גם על בריאות העין או להצביע על פתולוגיות שונות.

בשלב הבא תתבקשו להביט ללוח מוקרן על קיר ממול, ולהקריא את האותיות בכל שורה, כאשר בכל פעם יסגרו לכם עין אחרת. בסיום, יבדקו גם את חדות הראייה הדו עינית כדי לקבוע את המרשם הסופי. 
במהלך הבדיקה ייתכן ויוקרן לכם מסך שחציו ירוק וחציו אדום, ותתבקשו לומר על איזה רקע האות המוקרנת ברורה לכם יותר. כמו כן, תבוצע בדיקה לזיהוי צילינדר.

מה זה צילינדר?

צילינדר הוא מצב בו יש שבירה לא אחידה של קרני האור בשל ליקוי בקרנית או בעדשת העין. התוצאה היא תמונה מטושטשת ומעוותת. במקרה של צילינדר המרשם יכלול שלושה נתונים: המספר בעין, מספר התיקון (שהוא ההפרש בדיופטר בין הכוח החזק ביותר בעין לכוח החלש ביותר) וציר הצילינדר. אל דאגה, מצב זה נחשב לנפוץ בקרב האוכלוסייה, אך זוהי אחת הסיבות מדוע חשוב לעבור בדיקות עיניים ע"י אופטומטריסט מוסמך, כדי להגיע לתוצאה מדויקת והסתגלות מהירה.

מה עוד חשוב לדעת על בדיקת ראייה?

מלבד הבדיקה הבסיסית לחדות ראייה, ישנן בדיקות נוספות שנעשות במצבים מיוחדים כגון: קושי במיקוד לאורך זמן, יכולת נמוכה או גבוהה של כינוס או בידור העיניים, התאמת עדשות לקרטוקונוס וכן הלאה. למעשה, בדיקת עיניים מקיפה, כוללת גם בדיקת יכולת מעקב אחר עצם מתקרב ומתרחק, בדיקת כיסוי ראיה לאיתור פזילה סמויה וגלויה ובדיקת שדה ראייה. לכן חשוב לעבור בדיקות עיניים ע"י אופטומטריסט מוסמך.

חשוב לדעת שבבדיקות ראיה לצורך התאמת משקפיים, חשוב לא רק לאבחן את המספר בכל עין, אלא גם להתאים את המסגרת הנכונה למבנה הפנים וחדות הראייה. ישנם מקרים בהם ימליצו על מסגרת גדולה ומקרים בהם ימליצו ההפך. כמו כן, במצבים מסוימים יש עדיפות לשימוש בעדשות מגע על פני משקפיים.

מידע אודות בדיקות עיניים וכיצד הן מבוצעות, יכול להרגיע אנשים החוששים מבדיקות אלו. דרך נוספת להתגבר על החשש מבדיקות ראייה היא לפנות לאופטומטריסט מומחה ובעל ניסיון כמו טל אריה, הוא ידע לבצע את הבדיקה ברגישות ובסבלנות, ללא פשרות על הרמה המקצועית.